darovanie krvi PDF Tlačiť E-mail

Darovanie krvi v Gajaroch

Dňa 7. apríla sa v našej obci uskutočnilo darovanie krvi. Táto akcia prebiehala v spoločenskom dome a organizátorom bol Slovenský Červený kríž. Mobilného odberu krvi sa zúčastnili občania vo veku od 18 do 60 rokov s minimálnou hmotnosťou 50 kg. Využili sme pozvanie a prišli sa pozrieť so žiakmi šiesteho ročníka. Ujal sa nás pán Dušan Šuster a poskytol žiakom cenné informácie, týkajúce  potreby darovania krvi, zloženia krvi, delenia krvných skupín, ako často sa môže krv darovať, vysvetlil žiakom aké ocenenia dostávajú viacnásobní darcovia krvi a ochotne odpovedal na zvedavé detské otázky. Mali sme možnosť priamo sledovať odber krvi – tekutiny, ktorú nemožno ničím nahradiť.  Žiaci si uvedomili, že darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok.