exkurzia discovery PDF Tlačiť E-mail

COSMOS DISCOVERY v Bratislave

Dňa 15.11.2016 sa žiaci druhého stupňa našej školy zúčastnili na svetovej výstave o kozmonautike Cosmos Discovery, ktorá má svetovú premiéru na Slovensku. Pri vstupe dostal každý žiak zvukového sprievodcu (audioguid), vďaka ktorému nemusel čítať popisky pri jednotlivých exponátoch, ale si komentáre vypočul. Na začiatku výstavy Cosmos Discovery žiaci  videli ruský Sputnik, psa Lajku, americkú opicu Enosa, príbeh Jurija Gagarina -prvého človeka v kozme, či americkú raketu Mercury, ktorá je vystavená v mierke 1:1. V ďalších galériach sa dozvedeli zaujímavé informácie o  lunárnych výpravách programu Apollo. Obdivovali mesačné vozidlo, v ktorom americké posádky podnikali svoje prieskumné cesty na Mesiac, ale taktiež ruské mesačné vozidlo Lunochod. Žiakov upútala i pestrá prehliadka kozmických skafandrov a ďalšie výstroje od najstarších až po najnovšie modely prispôsobené dlhodobému pobytu na orbitálnych staniciach, ale i obrovský model rakety Saturn alebo tri originálne základné moduly ruského Soyuzu. Zaujímavosťou pre žiakov bol  kameň z Mesiaca alebo asteroidy, ktoré sú staré desiatky miliónov rokov. Najväčšiu pozornosť žiakov však určite právom upútali časti kozmických lodí a vesmírne stanice, či originálne zariadenie z riadiaceho strediska v Houstone. Do mnohých z nich mohli žiaci nahliadnuť a preskúmať ich vybavenie vo vnútri. V 10 galériach žiaci videli viac ako 200 originálnych artefaktov z vesmírnych misií USA a ZSSR, reálne modely rakiet a raketoplánov, prechádzajúce modely orbitálnych staníc a unikátne dobové dokumenty. Zaujímavou formou sme sa dozvedeli množstvo pre nás nových informácií o vývoji pilotovaných kozmických letov od ich prvých pokusov až po súčasné misie na Mars od začiatku až po súčasnosť.