exkurzia PDF Tlačiť E-mail

Exkurzia žiakov piateho ročníka v múzeu Michala Tillnera a Krýpt v Malackách

Dňa 26.10.2016 sa žiaci 5.A triedy zúčastnili v rámci hodín dejepisu a výtvarnej výchovy exkurzie v  múzeu Michala Tillnera v Malackách. Tu obdivovali stálu expozíciu, ktorú tvorí celoživotná zbierka ľudového i užitého umenia, historických pamiatok a niekoľko obrazov Michala Tillnera, ktorú daroval mestu. Deti sa oboznámili s kultúrnymi i historickými pamiatkami mestského významu i pamiatkami viažucich sa k životu a kultúre ľudu v celej oblasti Záhoria. Zbierkové predmety sú vo väčšine etnografické (keramika, drevené a železné nástroje a nábytok, lampy, hodiny, v menšej miere odev) zastúpené sú aj archiválie a umelecké predmety. Centrom expozície je Záhorácka izba, ako súčasť ľudového bývania v minulosti obsahuje zariadenie, ktoré pochádzalo z rúk dedinských stolárov. Sprievodca zaujímavým a pútavým rozprávaním o živote našich predkov upútal pozornosť žiakov. Momentálne prebieha v priestoroch múzea výstava dobových fotografií, na ktorých žiaci sledovali a porovnávali premenu Malaciek v priebehu storočia. Naše kroky potom viedli do krýpt pod františkánskym chrámom Nepoškvrneného Počatia Panny Márie v Malackách. Žiaci sa oboznámia s históriou rodu Pálfiovcov a účinkovaním františkánov v Malackách. V pálfiovskej kaplnke sa bokom nachádza krypta, v ktorej sú pochovaní rodičia posledného Pálfiovca. Potom sme prešli do podzemia, kde v hlavnej krypte je umiestnené lapidárium s torzami sôch, ktoré v minulosti stáli v Malackách. Na stene oddeľujúcej krypty je uprostred zamrežovaný výklenok, v ktorom bola umiestnená strieborná schránka so srdcom Jána Antona Pálfiho, tzv. Pálfiho srdce, ktorý zomrel v roku 1694.